Kmetijski Inštitut Slovenije
Rastlinjak-steklenjak omogoča kakovostno delo na področjih ekologije in biologije karantenskih ter gospodarsko škodljivih organizmov, populacijske dinamike škodljivih organizmov, populacijske genetike rastlin in škodljivih organizmov, biodiverzitete, biotehnologije, žlahtnjenja in fiziologije rastlin, genetike, genomike, integriranega varstva rastlin, biotičnega varstva rastlin, diagnostike in detekcije škodljivih organizmov, gensko spremenjenih organizmov itd.
Nacionalni inštitut za biologijo
Omogoča gojenje rastlin v še bolje nadzorovanih pogojih gojenja kot karantenski rastlinjak. Podtlak 6 mmVs namreč še dodatno preprečuje prenos organizmov v okolje, kar je še posebej pomembno pri gojenju rastlin okuženih s karantenskimi povzročitelji bolezni in gensko spremenjenih rastlin. Sestavljajo ga 4 ločene komore, vsaka s površino 10 m2. Temperatura je nastavljiva med 5 OC in 30 OC, relativna zračna vlaga pa do 75%.
Raziskovalni rastlinjak bo predstavljal eno izmed infrastruktur na območju osrednje Slovenije, ki bo zagotavljala osnovne pogoje za razvoj novih tehnologij ter še tesnejše sodelovanje med raziskovalno sfero in uporabniki znanja, s čimer se bo še bolj krepil prenos znanj iz akademske sfere v javni, profitni in neprofitni sektor ter spodbujal interdisciplinarni pristop raziskovanja.
Raziskovalni rastlinjak bo omogočil opravljanje raziskav v pogojih gojenja rastlin, ki bodo podobni pogojem v naravi. Poleg tega se bodo v novem raziskovalnem rastlinjaku izvajale tudi določene raziskave, ki se sedaj izvajajo v karantenskem rastlinjaku. To bo razbremenilo prezasedeni karantenski rastlinjak in omogočalo povečanje obsega raziskav, ki nujno potrebujejo pogoje gojenja, kakršne zagotavlja obstoječi karantenski rastlinjak. S tem se bo sprostil del kapacitet obstoječega karantenskega rastlinjaka, ki je edini te vrste v Sloveniji, kar bo omogočilo, da bo ta del kapacitet na voljo za uporabnike, ki pri svojih raziskavah nujno potrebujejo visoko kontrolirane karantenske pogoje, pa teh raziskav zaradi prostorskih omejitev obstoječega karantenskega rastlinjaka ne morejo izvajati.
Prestavitev dela raziskav, za katere zadostujejo pogoji novega raziskovalnega rastlinjaka, iz obstoječega karantenskega rastlinjaka v novi raziskovalni rastlinjak, pa bo hkrati tudi znižalo stroške teh raziskav, saj nižja stopnja tehnološke zahtevnosti (z nižjimi zahtevami po kontroliranih pogojih) omogoča cenejše obratovanje opreme. Zato bo z vidika ekonomičnosti smiselno vse poskuse, za katere bo sprejemljiva nižja stopnja tehnološke zahtevnosti (z nižjimi zahtevami po kontroliranih pogojih), izvajati v novem raziskovalnem rastlinjaku.
Rastlinjaki Gajšek d.o.o.
Kolodvorska ulica 15
2310 Slovenska Bistrica
Telefon:
19.07.2020
15. javni razpis za podukrep 4.1 Podpora za naložbe v kmetijska gospodarstva za leto 2020, namenjene prilagoditvi kmetijskih gospodarstev na podnebne spremembe ter izboljšanju...
Rastlinjaki Gajšek d.o.o.
Kolodvorska ulica 15
2310 Slovenska Bistrica
Telefon:
COPYRIGHT RASTLINJAKI GAJŠEK 2016. ALL RIGHTS RESERVED.
Izdelava spletnih strani - Spletna postajaIzdelava spletnih strani:
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.